Terapia Nadpotliwości

Toksyna botulinowa

Toksyna botulinowa znalazła bardzo dobre zastosowanie w leczeniu nadmiernej potliwości , posiada właściwości hamowania pracy gruczołów potowych.(botox blokuje działanie nerwów, oplatających gruczoły potowe) Zahamowanie pocenia się utrzymuje się kilkanaście miesięcy, u niektórych osób potliwość nie wraca do stanu sprzed terapii. Podobnie jak w przypadku leczenia zmarszczek zabieg może być powtarzalny.

Zabieg można wykonywać w okolicach : pachy, dłonie, stopy,owłosiona skóra głowy,czoło

Przebieg zabiegu:

Zabieg polega na podaniu małej ilości toksyny botulinowej pokrywając równomiernie okolice pach.. Zabieg jest minimalnie bolesny, stosowane jest znieczulenie w kremie. Czas zabiegu trwa do kilkunastu minut i można po nim wrócić do codziennych zajęć. Efekt jest widoczny po kilku – kilkunastu dniach, a trwa kilka miesięcy, utrzymuje się nawet do roku (pachy). Potem wymaga powtórzenia.

Po zabiegu:

  • sporadycznie do kilku godzin, może utrzymywać się miejscowa bolesność
  • może wystąpić przejściowe osłabienie siły ramion
  • Do 48 godzin po zabiegu należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego. Powinno się unikać różnicy ciśnień (lot samolotem, nurkowanie)
  • Objawy uboczne występujące w wyniku zastosowania toksyny botulinowej są znikome i w przypadku prawidłowego użycia bardzo rzadkie. Zawsze są one przejściowe.
  • Pacjent zaraz po zabiegu może wrócić do pracy i codziennej aktywności.

Przeciwwskazania: zaburzenia krzepnięcia krwi,zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego,nadwrażliwość na składniki preparatu,stosowanie niektórych leków – antybiotyków z grupy aminoglikozydów i spektynomycyny ,stosowanie leków antykoagulacyjnych (np.aspiryna), zaburzenia krzepnięcia krwi,ciąża i okres karmienia piersią ,miejscowe infekcje skórne.

Do zabiegu kwalifikuje przeprowadzający go lekarz po dokładnym wywiadzie i badaniu.